Türk müzik dünyamıza kısa bir bakış

Gabriel Garcia Marquez  yüzyıllık  yalnızlık kitabında  diyor ki::İnsanın  oturduğu  topraklarının altında ölüleri yoksa, o insan o toprağın insanı değildir.. Bizim halk ozanlarımız ve müzik bestecilerimiz  binlerce yıllık Türk  kültür dünyasını bizlere aktarıyorlar..

 

Bu topraklarda halkın, yaşamını, aşkını, direnişini,üzüntülerini ,sevincini  müzik ile iletiyorlar. Bunlara baktığımızda işte onlar, Yunus Emre'nin şiirlerini bizlere ulaştıran lardır, Pir sultan abdal, Köroğlu, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Aşık Veysel, Mahzuni, Neşet Ertaş bunlardan birkaçıdır. Bizlere Türk dilinin özellik ve güzelliklerini, dile getirirler,Türk  kültür  ve medeniyetinin  oluşumuna  büyük katkılar sağlayan, gönül adamlarıdırlar.

 

Cumhuriyet döneminde  Türk  besteci ve kompozitörleri Nüvit  Kodallı,  Ulvi Cemal Erkin eserleri ile Atatürk'ün  devrimlerini, halkımızın o güzel ve naif duygularını ne kadar güzel beste etmişlerdir. Ulvi Cemal Erkinin  köçekcesini  dinleyen pek çok yabancı da bu eserlerden çok etkilenmişlerdir, sizde dinleyin  o eserleri arkadaşlar.

 

Sayın hocamız Serdar beyin çok özgün, yepyeni bir anlayışla enternasyonal müzik dünyasına katkıları ne güzeldir. Hepimiz bu güzel  grub ile daha güzel konserler  vereceğimiz günler yakındır.

 

Selamlar, Saygılar.

 

Ertuğrul ÖZBAĞ

 

Emekli Kimya Y Müh.

 

01.04.2021

2 Yorum

Suna Gülgüden

Suna Gülgüden

02 Nisan 2021
İyi ki şairlerimiz ve şiirler, bestekarlar ve besteler, yazarlar ve eserleri var. Bu insanlar ve eserleri ile kültür, duygu ve düşünceler nesilden nesile geçiyoor.Bize Türklük duygularımızı ve zengin kültürümüzü yaşatıyor. TEBRİKLER!!
Ayla

Ayla

03 Nisan 2021
Coğrafyamız gibi kültürümüz de bulunmaz bir nimet.Aslında ne kadar şanslıyız.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.