BAMBAM

BAM diye girdi hayatıma, nasıl oldu anlamadan kucağıma aldığımda bırakamadım ve işte hala o benim serserim.

Komşular bazen şikayet ediyorlar ama kıyamıyorlar yine de bıcırık serseriyi görünce vazgeçiyorlar kızmaktan.

Yürümeyi dahi bilmiyordu eve geldiğinde 15 gün sonra gençlik hastalığına yakalandı, onu da kısa zamanda atlattı. Her gün veterinere gitti serum yedi, iğne oldu, tedavisi iki hafta sürdü. Hayata böyle başladı.

Derken aşılar başladı 6 ay dolmadan dışarıya yürüyerek çıkmadı, kucakta tur attı, mahalleyi öğrendi.

Sonra biraz zorla da olsa yürümeyi öğrendi, hatta koşmaya başladı. Tabi ki evin altını üstüne getirdi, tuvalet eğitimi biraz sürdü.

Başta bütün köpeklerden korktu, ufaklarla koklaşmaya oynamaya başladı, sonra bazı büyük köpeklerle oynadı.

Tek sorun çok havlıyordu, havlıyordu çünkü korkuyordu. Her gün dışarı çıktık bazı büyük köpekler buna saldırmaya da kalktı, direk kucağıma atlamaya başladı ama o yine uysal köpekler bulup oynamaya devam etti.

Sonra Simba çıktı karşısına onunla da gezdi tozdu diğer köpeklere sayesinde alıştı.

Ama artık büyümeye başladı bütün ilgisi dişi köpeklere kaydı, nerede görse koklamaya kalkıyor, giderlerse arkalarından ağlıyordu. Bu böyle günlerce devam etti.

Asi huyları vardı, bir gün tasmasını çıkardı ve taktırmadı, uzun süre arkasından koştum ama nafile kendini caddeye attı ve trafik kazası geçirdi, soluğu yine veterinerde aldık. Birkaç gün sürdü tedavisi ama onu da atlattı. Şimdi caddeye gelir gelmez duruyor ve beni bekliyor.

Farketmeden hayatıma neşe, canlılık ve hareket getirdi. Sayesinde uzun yürüyüşlerim daha keyifli hale geldi. Yürürken her üç kişiden biri mutlaka BAM BAM ‘ı görünce gülümsüyor. Ne güzel bir şey insanın yüzünde gülümsemeye sebep olabilmek. Ne büyülü bir şey.  Bir çocuklar bir de hayvanlar beceriyor insanların yüzünü sebepsiz güldürebilmeyi. Ve çocuklar koşarak büyük bir heyecanla geliyorlar yanına, o da onlara hiçbir şey yapmıyor. Benim Asi, yaygaracı, gürültücü serserim; çocuklara çok kibar ve anlayışlı davranıyor sanırım cennetten tanışıyorlar J)J)Jha ha ha.

Bazen arkadaşımla köpekleri değişiyoruz, onunkisi benle, benimkisi onunla gitmiyor. Köpekler çok sadıklar, hepsi böyle… Sokağa atılan köpekler de hep eski sahiplerini bulma peşindeler, barınağa gelenlerin çoğu yemek yemeden kendini aç bırakarak intihar ediyor.

Köpekle konuşamıyorsunuz, burada iletişim dili değişiyor. Tabi ki konuşmadan iletişim kurabilmek çok zor, biz insanlar fazlaca konuşup daha az dinliyor ve daha az gözlemliyoruz.. Önce biz kendimizi ifade etmek peşindeyiz. Karşımızdaki ne diyor, ne yapmaya çalışıyor, neden böyle davranıyor çok umursamıyoruz, doğru sandığımız fikirlere o kadar sıkı sıkıya bağlıyız ki -yaş ilerledikçe bu daha da belirginleşiyor-iletişim yerine Ego muzun direktiflerine uyup haklılık kanıtlama yarışına giriyoruz.

Köpeklerle ya sevgi ya da korku diliyle anlaşabiliyoruz. O benden bir şeyler öğrenirken, ben de onlardan bir sürü şey öğreniyorum. Eğitimcilere göre köpekler itaati seviyor ve beraber yaşayabilmek için seni patron kabul etmeli diyor. Bam bam pek itaat sevmese de şimdilik idare ediyoruz.

Bu pandemi de kediler, köpekler, kuşlar inanılmaz yoldaşlık ettiler. İyi ki bu dünya da sadece insanlar yok. Sabah yürüşünde sokak kedilerini ve köpeklerini besleyen bir sürü insan görüyorum. Hatta bazıları kısırlaştırıyor, yuva yapıyor onlara, tek tek bakıyor. Bu insanları gördükçe hayata daha güvenle bakıyor, diğer canlılarla beraber paylaşarak yaşayınca daha mutlu oluyorum. Tüm canlılara sevgi ve saygı duyan insanlar iyi ki varlar, inanıyorum ki onlar oldukça Dünya daha da güzelleşecek.

Gonca BORÇA

22.05.2021

6 Yorum

Ayla

Ayla

22 Mayis 2021
En değerli varlıklar kıymet bilen,sadık dostumuz hayvanlar .
Ümran özbey

Ümran özbey

23 Mayis 2021
Hayvanların hissi bambaşka. Kediler ölüsünü göstermez kaybolurlar, Atlar sahibinin hayatını kurtarır, köpekler başka bir sadık sessiz dostlukları bambaşka.
Ümran özbey

Ümran özbey

23 Mayis 2021
En sessiz sadık dostlarımız. Atlar sahibinin hayatını kurtarır, köpekler terk etmez yanından hiç ayrılmaz , kediler öleceklerini hisseder ve sahibindem uzaklaşır göstermez bunlar can dostlar.
Suna Gülgüden

Suna Gülgüden

24 Mayis 2021
Ben de iki pspağan, bir kedi, bir kaplumbağa baktım. Hepsi de sevgi dolu ve çok şirinlerdi. Kedim ben ağlayınca, yanıma gelir, küçük bir kız çocuğu yüxü ve gözleriyle derin derin gözlerime bakar, patisi ile bana dokunurdu. Kuşlar da sahiplerini çok iyi tamıyorlar, birlikte şarkı söylerdik! "Gerçekten hepsi çok tatlı küçük dostlarımızın!
Halit Çalışkan

Halit Çalışkan

28 Mayis 2021
hayvan sevgisini ne kadar güzel anlatmışsınız tebrik ederim
Nurdan Erakıncı

Nurdan Erakıncı

30 Mayis 2021
İyi ki varlar küçük dostlarımız. Kaleminize sağlık Gonca hanım.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.