BEN VE ÇİÇEK GİBİ AYNAM

Aynanın karşısına geçip uzun uzadıya oradaki manzarayı , yani başroldeki kendimi seyrettim, vay canına, şu anda bu aynanın en ünlü kişisi benim diyerek. Ne garip, insan sadece burada mı kendi hayatının ve hatalarının başrol oyuncusu olduğunu fark edebiliyor? yine, tekrar tekrar baktım; evet ,söz konusu insanın kendisiyse aynen böyle oluyormuş, bir kere onu herkesten farklı bir konuma oturtuyor, dahası hiç de sanıldığı gibi beğenmiyorsun. Bak bak bak, şu adamın kendini beğenir bir hali var mı? Yok tabii, insan hiç kendini beğenirmiymiş , ne derler sonra ?, “kendini beğenmişin teki”. Çocukken yaramazlık yapıp odayı darmadağın yaptığımda annem sorardı “ yaptığını beğendinn mi şimdi “ diye soran anneme  “hayır, hiç beğenmedim anne, inşallah ileride odamı daha çok dağıtabilirim “derdim. tamam mı, anlaştık mı, beğenmiyorum işte kendimi, peki bu ciddiyet ne demek oluyor , sen onu anlat bana. Demek insan  yalnız olunca mı böyle ciddi takılıyor ; inanılacak gibi değil; nereye gitti o tebessümlerin, kahkahaların? Alışık olduğum bir durum değil bu, yapılır mı bu sana sevgili ayna? Hiç hoşuma gitmedi, yakıştıramadım kendime.Acaba yanlış birini mi  oturttum aynanın karşısına diye şüphe bile duydum bir ara. 

Peki şimdi de sıra işin bam teline gelip dayandı ;bu aynam ne kadar mutlu ? Ondan haber veriyor mu, sen esas ona bak .Çiçeklerin de   mutluluk seviyelerini görünüşten anlayamazsın, içlerinden konuşur duygularımızı  konuştururlar . Gerçek anlamda kendilerine  değer verip seven  insanların  evlerini vazolarını süsleyebildiğinde teselli  olup buraya kadar gelmemize değmiş diyebilirler belki, her ne kadar ana yurtlarından ,bahçelerden , tarhlardan uzak kalsalar da. 

 

PERŞEMBENİN GELİŞİ AYNADAN BELLİ OLUR. 

 

Mustafa KIRAN

 

07.10.2021

2 Yorum

Ayla

Ayla

08 Ekim 2021
O ayna karşısına geçen kişi kadar mutludur herhalde.
Suna Gülgüden

Suna Gülgüden

12 Ekim 2021
Ayna da sadece o anki silüetimixi görebiliriz ama bazen duygusuzca bakarız aynaya! Onun için bu yansıyan redim gerçek olanından farklıdır. Kendimizi kastığımız fotoğrafları hiç birimiz beğenmeyiz. Zoysaki bazı duyguları yaşarken bu duygular yüzümüze yansır, Sevinç yüzümüzü aydınlatır, düşünürken farklı oluruz, korktuğumuz ya da heyecsnlandığımız zaman bu da yüzümüze yansır. Demek isteyeceğim kendimizi aynadaki görüntümüzle değerlenfirmememiz lazım. Çok yaşlanıp, saçlarımız beyazlsşsa ya da cildimiz buruş buruş olsa da o anki ruh halimizle çok güzelleşiriz, Dünya güzeli bir kadından ya da dünya yskışıklısı bir kadından baxen elektrik alamamamız bundandır. Doğsl olup, duygularımızı yaşarken, o zaman gerçek bixiz!

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri