SAMİMİ SÖYLE; BİZ SAMİMİMİYİZ?

Samimiyet ;yaralamaz incitmez ,meltem gibi eserken birden  tatlı sert püskürür ,yerine göre de ateş eder .Sanırım cezasını çektim  ama hala uslanmadım,yine çekinmeden güveneceğimi hissettiğim herkese çekinmeden açılabilirim, neden bu kadar samimi olup sıcak ve yakın davrandığımızın   merak edilip sorgulandığı açıkçası sırf bu insani yakınlıktan rahatsız olan bir toplum nasıl bu hale geldi diye düşünmeden edemiyorum.Böyle değildik kesinlikle. Tersi olsaydı ben gelmezdim öyle bir ortama ve  onların arasına, ya da geldiğim gibi geri dönerdim.İnsanın aklının büyük bölümünü kullanamaması gibi samimiyet felsefemiz de aynı kategoride.Fazla içsel şeyler paylaşmak istemeyiz;her konuda önce samimiyet aramanın saygınlığı tartışılmaz. Kapımız herkese ardına kadar açık diyerek misafirperverliğimizin bedelini evlerimize hırsız sokarak ödüyoruz,üstelik dost bilip buyur ettiklerimizce ruhen soyulup sovana çevriliyoruz. Manevi talan yaşamanın yanında maddi hasarın ne önemi var?bu bilirkişilerin işi  ama manevi olanların zarar tespitinin altından ömür boyu kalkamayabiliriz..Veliler eskiden çocuklarını hocalarına eti senin kemiği benim diye teslim ederlerdi.Artık etiyle mangal mı yaparlar ,haşlama sote mi ?Kemik niye onlarda kalırdı peki?Herhalde kemik kırma zevkini kimseye bırakmak istemediklerinden ;ne de olsa kendi  imalatları.Bari derilerimizi de Türk Hava Kurumuna bağışlasalardı .

 

**“Samimiyetten kaçan , önce kendinden  kaçıyordur.”

 

Nasılsın diye sorulduğunda “İyiyim,ne olsun der”,kesip atarız;iyi olmak olağan ve fazla sevinilmeyecek bir şeymiş  gibi,oysa gerçekten iyi olabilmek büyük bir lütuf.İç dünyandaki gerçekleri dile getiremiyorsan samimi değilsin,boşuna o ünvanın peşinden koşma,kendine karşı komik duruma düşersin, tabii  o  varlığın önemine ve gücüne inanıyorsan.bazıları da Nasılsınız diye sorulduğunda “Esas sizi sormalı” diye cevap verirler. anladım yani sen ya sağlığı sorulamayacak kadar değersiz birisin, ya da sağlığın değersiz. 

 

O an hiç çekemeyip  kaldıramayacağımızı düşündüğümüz birini görünce,içimizden” bir sen eksiktin”  deriz ama yüzüne gülümser  yeri gelirse “eksik olma“ deriz..“”Nasılsın? “ “Bildiğin gibi.““iyi de nasıl olduğunu bilmiyorum,yıllardır görüşmedik  ki!

 

“Sizinle görüşemem beyefendi,daha sizi tanımıyorum bile .” “Haklısınız hanımefendi;ben de zaten bir an önce sizinle tanışmaya can atiyorum görüşebilmek için “

 

** 

 

Ne  kadar  samimi bir kadın, dimi ?” “Evet ,içi dışı bir, baksana, nerdeyse elbise namına  hiçbir şey yok. “

 

Mustafa KIRAN 

 

16.06.2022

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri